آیا می توانید از رنگ مخصوص سطوح خارجی در داخل استفاده کنید؟

آیا می توانید از رنگ مخصوص سطوح خارجی در داخل استفاده کنید؟

اگر برایتان سوال است که آیا شما می توانید از رنگ بیرونی در داخل خانه استفاده کنید – یا بالعکس – ما پرسش شما را پاسخ می‌دهیم: شما می توانید، اما بهتر است که شما این کار را انجام ندهید.

آیا تاکنون به یک قوطی نیمه پر رنگ مخصوص سطوح خارجی نگاه کرده‌اید و از خود بپرسید که اگر می‌توان آن را برای آشپزخانه، سرویس بهداشتی یا هر مکانی دیگر از خانه‌تان استفاده نمود یا خیر؟ یا شاید شما در مورد صرفه جویی در هزینه و استفاده از برخی از رنگ‌های داخلی باقی مانده در خارج از خانه فکر کرده اید.

در حالی که از لحاظ فنی می توانید رنگ های بیرونی را در داخل خانه و رنگ داخلی را در خارج از منزل استفاده کنید، دلایل زیادی وجود دارند که این کار را نکنید، و ما آنها را در زیر فهرست کرده ایم. اما اول، در اینجا یک مقدمه کوتاه در انواع اصلی رنگ داخلی و خارجی را با هم مرور می‌کنیم:

 • بیشتر رنگهای داخلی شامل لاتکس آکریلیک است، اگر چه در واقع شامل لاتکس نیست. این محلول هنگامی که مرطوب است حلال در آب است، کم بو است و مقدار کمتری از ترکیبات آلی فرار را منتشر می کند. اکثر گونه‌ها مهندسی شده‌اند تا قابل شستشو و مقاوم در برابر خراش باشند.
 • بیشتر رنگ‌های بیرونی نیز لاتکس آکریلیک هستند، بنابراین آن‌ها نیز محلول در آب زمانی که مرطوب است، می‌باشند. ولی به آنها برای مقاومت بهتر در برابر تغییرات آب و هوایی رزین نیز اضافه می‌کنند. ممکن است لعاب آکریلیک نامیده شود، اما این به رویه براق آن اشاره دارد. با توجه به گفته رنگ آریا پارس، اکثر رنگ های لاتکس آکریلیک بیرونی بر روی سطوح مختلف بیرونی، از جمله گچ، چوب، سیمان، فیبر و آجر کار می کنند.
 • هرچند به طور فزاینده‌ای کمتر استفاده می شود، لعاب بیرونی واقعی یک رنگ مبتنی بر روغن است که نیاز به فرایندهای مومی یا معدنی برای تمیز کردن دارد.

آیا می توانید از رنگ بیرونی در داخل خانه استفاده کنید؟

رنگ‌های بیرونی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر انواع شرایط آب و هوایی مقاومت کنند. این شرایط شامل باران، گرمای شدید و آفتاب یا دمای انجماد است.

رنگ بیرونی حاوی رزین‌هایی است که بسته به آب و هوا کمک کرده تا منبسط و منقبض شود (به جای ترک) و همچنین مواد افزودنی برای جلوگیری از کپک زدن، محو شدن و لکه دار شدن – به عنوان مثال، از سیستم آبپاش با استفاده از آب چاه غنی از مواد معدنی.

با توجه به دوام، صاحبان خانه ممکن است فکر کنند استفاده از رنگ بیرونی در داخل خانه یک حرکت هوشمندانه برای تضمین طول عمر است. اما در حالی که رنگ بیرونی رنگ‌های زیادی دارد و در داخل خانه خشک می‌شود، به جند دلیل است که نباید از آن برای دیوارهای داخلی خود استفاده کنید:

 • مارک ساوینو، مشاور بازسازی استراتژیک، می‌گوید افزودنی‌هایی که برای انعطاف‌پذیر کردن رنگ بیرونی در فضای باز مورد نیاز هستند، برای استفاده در داخل در نظر گرفته نشده‌اند. سطوح شدیدتر رزین مورد استفاده در رنگ بیرونی برای خشک و سفت شدن در فضای باز در نظر گرفته شده است، جایی که بر کیفیت هوای داخل خانه تأثیری نخواهد گذاشت.
 • رنگ لاتکس آکریلیک فرموله شده برای فضای باز حاوی تعداد بیشتری ترکیبات آلی فرار نسبت به رنگ داخلی است. این بدان معناست که گاز زدایی رنگ در بهترین حالت بدبو و در بدترین حالت بالقوه خطرناک خواهد بود، به خصوص در اطراف افراد مبتلا به آلرژی، مشکلات تنفسی یا حساسیت های شیمیایی. حتی پس از خشک شدن، لاتکس آکریلیک خارجی به انتشار این ترکیبات آلی ادامه خواهد داد.
 • ساوینو همچنین می گوید: مواد تشکیل دهنده رنگ بیرونی که از کپک زدگی جلوگیری می کند، می تواند باعث ایجاد بو و حتی واکنش های آلرژیک در هنگام استفاده در فضاهای بسته شود.
 • رنگ‌های لعابی یا رنگ‌های مبتنی بر روغن به دلیل دودهای سمی‌شان، برای فضای داخلی خانه‌ای مناسب نیستند و بسته به محل زندگی شما، ممکن است برای استفاده داخلی و خارجی غیرقانونی باشند. ساوینو توضیح می‌دهد: «هنگامی که  ترکیبات آلی آن‌ها تبخیر می‌شوند، باعث تخریب سریع ازن زمین می‌شوند و در نتیجه  سازمان محیط زیست ایالات متحده استفاده از رنگ‌های روغنی را در چندین ایالت با سطح ازن بالا به دلیل ترکیبات (روغن، الکل‌های معدنی) که دارای سطوح بالاتری از ترکیبات آلی فرار نسبت به رنگ‌های مبتنی بر آب هستند، ممنوع کرده است.
 • با وجود دوام آنها برای شرایط بیرونی، پوشش های بیرونی در هنگام استفاده در داخل خانه بیشتر مستعد خط و خراش هستند.
رنگ

آیا می توانید از رنگ داخلی در فضای باز استفاده کنید؟

استفاده از رنگ داخلی در نمای بیرونی خانه برای سلامتی شما خطرناک نیست، اما همچنین چندان منطقی نیست. در اینجابه بررسی چند دلیل آن می‌پردازیم:

 • رنگ داخلی حاوی رزین‌ها، قارچ‌کش‌ها و سایر افزودنی‌های رنگ بیرونی نیست، بنابراین در برابر عناصر مقاومت نمی‌کند، حتی زمانی که روی یک نقطه محافظت شده مانند درب ورودی روی ایوان سرپوشیده اعمال شود.
 • رنگ داخلی برای انبساط و انقباض با تغییرات دما طراحی نشده است، بنابراین در معرض ترک خوردن (ترک های میی) و پوسته شدن است.
 • رنگ داخلی طوری طراحی نشده است که در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد، بنابراین در فضای باز سریعتر محو می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد را تکمیل نمایید*


WeCreativez WhatsApp Support
ساعات پاسخگویی از 9 الی 17
👋 سلام، چه طور میتونم کمکتون کنم؟