6 ابزار دستی برای نجاری که باید بشناسید

ابزار دستی برای نجاری

6 ابزار دستی برای نجاری که باید بشناسید

وقتی صحبت از کار با چوب و نجاری به میان می‌آید، بیشتر فکرها به سمت خرید انواع ابزار برقی مورد نیاز نجاری می‌رود. درست است که در یک کارگاه نجاری به ابزار قدرتمندی نظیر اره عمود بر، دریل یا دستگاه پولیش نیاز است اما برای انجام برخی از کارها که ظرافت و ریزه کاری خاصی نیاز دارد، ابزار دستی نجاری همچنان به کمک شما خواهد آمد.

ابزار دستی نجاری که باید در کارگاه خود داشته باشید

چکش نجاری

چکش‌ها را برای کوبیدن میخ می‌شناسیم اما چکش نجاری طوری طراحی شده که بسیار در این حرفه به کار می‌آید. از سمت پهن چکش برای تخریب و یا کوبیدن میخ استفاده می‌شود و سمت دیگر آن که شکلی چنگالی دارد برای بیرون کشیدن میخ کاربرد دارد. چکش نجاری یکی از مهم‌ترین ابزار دستی برای نجاری است که باید در ابزار خود داشته باشید. اگرچه این ابزار دستی نام نجاری را یدک می‌کشد اما حتما نیاز نیست نجار باشید تا یک چکش نجاری تهیه کنید، با توجه به کاربرد عمومی که دارد از چکش نجاری در پروژه‌های خانگی نیز می‌توانید استفاده کنید.

چکش نجاری: معرفی ابزار دستی برای نجاری

متر

یکی دیگر از ابزار دستی که هم برای نجاری بسیار پرکاربرد است هم مصارف خانگی، متر است. متر یک ابزار اندازه‌گیری است که در مدل‌ها و اندازه‌های مختلفی در بازار موجود است. مترهای مغناطیسی معمولا به دلیل جمع و جور بودن و دقیق‌تر بودن بیشتر مورد استفاده نجاران قرار می‌گیرد.

معرفی ابزار دستی برای نجاری: متر

پیچ گوشتی

با وجود اینکه پیچ گوشتی‌های برقی و شارژی این روزها طرفداران بیشتری پیدا کرده‌اند و سرعت بیشتری به کارها می‌بخشند، وجود یک پیچ گوشتی دستی در کارگاه نجاری امری اجتناب ناپذیر است. برای مواقعی که استفاده از پیچ گوشتی برقی دشوار است و یا نیاز به ظرافت و دقت بیشتری وجود دارد، از پیچ گوشتی دستی استفاده می‌شود که در انواع و سایزهای مختلفی در بازار موجود هستند.

پیچ گوشتی: معرفی ابزار دستی برای نجاری

تراز

برای ساخت اشیاء مختلف با چوب نیاز است که عمود بودن آن‌ها بر روی هم دقیق بررسی شود. تراز ابزاریست که برای این کار استفاده می‌شود. تراز کمک می‌کند همه چیز با دقت و کیفیت بیشتری روی هم چیده شود و هم زیبایی کار نهایی حفظ شود هم کارایی مطلوبی داشته باشد.

تراز: معرفی ابزار دستی برای نجاری

کاتر

اگرچه با وجود انواع اره شاید وجود یک کاتر که توانایی پایین‌تری نسبت به اره‌های دستی دارد در یک کارگاه نجاری ضروری به نظر نرسد. اما در حقیقت کاتری که مخصوص نجاری ساخته شده یک ابزار دستی پرکاربرد در کارگاه شما خواهد بود. اغلب نجارها از کاتر برای بریدن ورق‌های MDF یا تعیین محل برش چوب‌ها پیش از اره کردن آن‌ها استفاده می‌کنند.

معرفی ابزار دستی برای نجاری

مغار نجاری

یکی از ابزار مهم دستی برای نجاری مغار است چرا که برای ایجاد برش‌های تمیز، دقیق و با ریزه‌کاری بیشتر نیاز است از این ابزار دستی استفاده شود. مغارها در شکل‌ها و مدل‌های مختلفی در بازار موجود هستند اما هنگام خرید مغار نجاری به استحکام آن دقت کنید چرا که قرار است با یک چکش به روی آن بکوبید و سمت دیگر آن نیز در چوب فرو برود. بنابراین باید ابزاری مقاوم باشد. همچنین هنگام کار با مغار باید دقت بالایی داشته باشید چرا که ممکن است به دستانتان آسیب وارد شود.

مغار نجاری:معرفی ابزار دستی برای نجاری

جمع بندی ابزار دستی برای نجاری

وقتی تصمیم می‌گیرید یک کارگاه نجاری راه اندازی کنید، تهیه ابزار لازم برای این کار در اولویت قرار می‌گیرد. در حالیکه در ابتدا اغلب به سمت خرید ابزار برقی همانند انواع اره‌های برقی می‌روند، خرید ابزار دستی نجاری نیز نباید از این لیست جا بماند. ابزار دستی نجاری بسیار ارزان قیمت‌تر و کاربردی هستند و می‌توانند در یک کارگاه نجاری در بسیاری از کارهای فنی و ریزه‌کاری‌ها به کمک فرد بیایند. در نتیجه، تهیه و خرید ابزار دستی برای نجاری را در لیست کارهای خود قرار دهید تا بتوانید کارهای مختلفی را با آن‌ها انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد را تکمیل نمایید*