اصول و مقدمات سابش با فرز

اصول و مقدمات سابش با فرز

فرزها ابزارآلاتی پرکاربرد در صنایع مختلفی همچون آهنگری، نجاری، پروژه‌های عمرانی و ساختمانی و…. هستند که بوسیله آنها در زمان و هزینه‌های یک پروژه صرفه‌جویی های فراوانی می‌توان انجام داد. با این حال این یک فرز همانند بسیاری دیگر از ابزارها، تخصصی بوده و کار کردن با آنها نیاز به دقت بالا و دانش فنی لازم می‌باشد تا از ایجاد هرگونه خسارت مالی یا جانی بر اثر استفاده نادرست از این ابزار جلوگیری شود. در این مقاله با برخی از اصول سابش با فرزها آشنا خواهیم شد.

یکی از مهم‌ترین نقاط قوت فرزها سرعت بالای چرخش آنهاست که براحتی می‌توانند بواسطه این سرعت بالا، اجسام و اشیا مختلف را تغییر شکل داده و یا سطوح مختلف را مورد سابش قرار دهند.

1. سطح مورد نظر را با فرز صاف نمایید.

برای انجام این کار، دستگاه را در سطحی صاف با گیره نگاه دارید تا هنگام کار نلغزد و تکان نخورد. عینک محافظ خود را بپوشید و سپس فرز آن را به آرامی روشن نموده و با فاصله 8/1 اینچ از مرکز محور چرخان صفحه لبه مورد نیاز خود را به آرامی با صفحه تماس داده و به عقب و جلو حرکت دهید تا عمل سابش بطور یکنواخت صورت پذیرد.

2. زوایه سابش را تنظیم نمایید.

دادن زاویه به لبه مورد نظر اگر قصد تیز کردن یا شکل دادن به آن را دارید ضروری است. اینکار را می‌توان بصورت دستی و با دقت بالا انجام داده و یا از متعلقات مربوطه استفاده نمایید. برای مثال اگر شما قصد سابش چاقو و یا قیچی خود به منظور تیز کردن آن را دارید، اگر که بدون زاویه مناسب آن را با صفحه فرز تماس دهید این فرآیند انجام نخواهد شد و به نتیجه مطلوبتان نمی‌رسید.

حال، با استفاده از عینک و دستگاه خود در حال چرخش با سرعت کامل، شی مورد نظر را از جلو به عقب و بلعکس حرکت دهید. این کار را به آرامی انجام دهید و فراموش نکنید که لبه مورد نظر را در آب یا کف خیس دهید. لبه‌ای که هنگام سابش آبی رنگ شود، داغ می شود، و در عمل، از کیفیت و کارآیی آن کاسته می‌شود و با حداقل استفاده به سرعت کند می شوند. بنابراین در حین سنگ زنی، لبه را غالباً در آب یا کف غوطه ور کنید.

3. لبه را تیز کنید

حالا که شکل شی مورد نظر ترمیم شده است، توسط فرز لبه ان را تیز نمایید.

پهن کردن لبه اجسام: در این مورد یک شی مانند نوک یک پیچ گوشتی دو سو را با زوایه 45 درجه به صفحه فرز مورد نظر تماس داده دا لبه مورد نظر پهن شود. پس از آن نوک ابزار را در مرکر محور فرز قرار داده و همانند فرآیندهای پیشین، ابزار را به آرامی به جلو عقب حرکت دهید.

هنگام انتخاب صفحه‌های فرز و استفاده از آنها، شاید با کلماتی همچون آسیاب، اندازه دانه و درجه سختی برخورد داشته‌اید که دانستن مفهوم آنها کمک شایانی به پیشرفت کار شما می‌کند.

آسیاب: آسیاب به ذرات ریز و زبر موجود در سطح یک صفحه گویند.

اندازه دانه: اندازه دانه همان اندازه ذرات زبر سطح یک صفحه است. هر قدر آسیاب بزرگتر باشند، ذرات نیز درشت‌تر می‌شوند.

درجه: سختی پیوندهای موجود میان ذرات سازنده صفحه فرز، میزان سختی صفحه را تایین می‌نماید. صفحات سخت برای سابش مواد نرم و صفحات نرم برای سابش متریال سخت بکار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد را تکمیل نمایید*


WeCreativez WhatsApp Support
ساعات پاسخگویی از 9 الی 17
👋 سلام، چه طور میتونم کمکتون کنم؟