کدام ابزار رنگ آمیزی ساختمان را انتخاب کنیم؟ غلطک رنگ، قلممو یا اسپری رنگ؟

ابزار رنگ آمیزی ساختمان

کدام ابزار رنگ آمیزی ساختمان را انتخاب کنیم؟ غلطک رنگ، قلممو یا اسپری رنگ؟

وقتی قرار است یک پروژه رنگ آمیزی را در دست بگیرید، چه رنگ آمیزی دیوار باشد چه یک صندلی چوبی، باید بدانید کدام ابزار رنگ آمیزی ساختمان به کارتان می‌آید. اگرچه اغلب مواقع اولین چیزی که برای رنگ زدن به ذهن افراد می‌رسد استفاده از قلممو رنگ است اما در حقیقت همیشه از یک ابزار نمی‌توان برای پروژه‌های مختلف استفاده کرد. در جایی ممکن است بهترین گزینه شما قلمموی رنگ باشد در جای دیگر غلطک و یا حتی اسپری رنگ. پس بهتر است بدانید هر یک برای چه کاری مناسب است و چطور با توجه به پروژه‌ای که دارید بهترین را انتخاب کنید.

غلطک رنگ، قلممو یا اسپری رنگ: کدام ابزار رنگ آمیزی ساختمان مناسب است؟

قلممو رنگ آمیزی ساختمان

قلم مو رنگ آمیزی یکی از قدیمی‌ترین و شناخته شده‌ترین ابزار رنگ آمیزی محسوب می‌شود که ابزاری بسیار پرکاربرد در نقاشی ساختمان هستند. قلم‌موها در سایزها، شکل‌ها و انواع مختلف از نظر الیاف وجود دارند که هر کدام می‌توانند برای پروژه متفاوتی مورد استفاده قرار بگیرند. قلمموهای مستطیلی و بزرگ می‌توانند فضای وسیع‌تری را هربار رنگی کنند و اغلب برای پروژه‌های بزرگ به کار گرفته می‌شوند. قلمموهایی که دارای برس زاویه دار هستند برای رنگ آمیزی گوشه دیوار، تریم‌ها، سنگ‌تراشی‌ها و حکاکی‌ها یا چهارچوب پنجره‌ها مناسبند. اما علاوه بر سایز و نوع برس یک قلممو، اینکه این برس از چه الیافی ساخته شده باشد نیز اهمیت دارد.

انتخاب قلممو بعنوان ابزار رنگ آمیزی ساختمان

انواع قلممو بر اساس الیاف

به طور کلی قلمموها در دو دسته بندی تقسیم می‌شوند: آن‌هایی که برس آن‌ها از الیاف طبیعی ساخته شده و آن‌هایی که از مواد مصنوعی نظیر نایلون یا پلی استر ساخته شده‌اند. باز هم انتخاب بین این دو نوع قلممو بستگی به نوع رنگ انتخابی شما دارد. مثلا اگر قرار است از رنگ پایه آلکید یا رنگ روغنی برای رنگ آمیزی دیوار استفاده کنید، بهتر است از قلمموهایی با الیاف طبیعی استفاده کنید.

اگرچه هر دو نوع قلممو برای رنگ آمیزی با رنگ روغنی استفاده می‌شوند اما برای رنگ زدن با رنگ‌های پایه آب نظیر رنگ‌های پلاستیک یا آکریلیک، بهترین گزینه شما قلممو با برس مصنوعی است. قلمموهای پلی استر می‌توانند انتخاب خوبی به نسبت قیمتشان باشند. وقتی به درستی آن‌ها را تمیز کرده و نگهداری کنید، بارها می‌توانید از یک قلم‌مو استفاده کنید بدون اینکه آسیبی ببیند.

چه زمانی از قلممو برای رنگ آمیزی استفاده کنیم؟

اگرچه از قلمموهای سایز بزرگ می‌توان برای رنگ آمیزی فضای وسیع نظیر یک دیوار استفاده کرد اما در قیاس با رنگ آمیزی دیوار با غلطک رنگ، این کار زمانبر و خسته کننده خواهد بود. بنابراین معمولا توصیه می‌شود از قلممو برای ریزه‌کاری‌ها، نظیر رنگ آمیزی قاب پنجره، گوشه‌های دیوار و یا میز و صندلی استفاده شود. در نظر داشته باشید، سایز قلممو و نوع الیاف آن را با توجه به نوع رنگ و فضایی که می‌خواهید رنگ بزنید انتخاب کنید. بعنوان مثال، قلمموهای الیاف طبیعی برای رنگ آمیزی سطوح سخت و پر خلل و فرج توصیه نمی‌شود چرا که در اثر رنگ زدن ممکن است این الیاف شکسته یا کج شود.

هنگام خرید قلم‌مو برای هر پروژه‌ای به کیفیت آن توجه داشته باشید. قلمموهای رنگ باکیفیت، رنگ بیشتری در خود نگه می‌دارند و یک دست‌تر رنگ را به روی سطح منتقل می‌کنند. این در حالیست که برخی قلمموها رده‌های الیاف خود را روی سطح رنگ شده باقی می‌گذارند و نتیجه کار شما بی‌کیفیت و نامنظم خواهد شد.

غلطک یا قلممو کدام را برای رنگ آمیزی ساختمان انتخاب کنیم؟

نکته دیگر این است که همیشه قیمت را مد نظر قرار ندهید، برخی مواقع تکنیک شما در رنگ آمیزی با قلممو رنگ نیز در نتیجه نهایی کارتان تاثیرگذار است. بنابراین اگر مبتدی هستید پیش از شروع، برخی نکات رنگ آمیزی دیوار یا رنگ آمیزی چوب و سایر موارد را بررسی کنید تا بتوانید نتیجه بهتری از کارتان بگیرید.

غلطک رنگ آمیزی

معمولا غلطک رنگ آمیزی یکی از بهترین گزینه‌ها برای رنگ آمیزی فضاهای وسیع نظیر دیوارها و سقف است. همانند قلممو، غلطک رنگ نیز در سایزهای مختلفی عرضه می‌شود که کاربر با توجه به نیاز خود می‌تواند غلطک بزرگتر یا کوچک‌تری را انتخاب کند. علاوه بر سایز بدنه یک غلطک رنگ، پرز آن نیز یکی دیگر از مواردی است که باید هنگام خرید غلطک رنگ آمیزی ساختمان به آن توجه شود.

غلطک‌های باریک، پرزهای کوتاه‌تر و غلطک‌های ضخیم پرزهای بلندتری دارند که به ترتیب 6.5 میلیمتری (یک چهارم اینچ)، 10 میلیمتری (سه هشتم اینچ) و 19 میلیمتری ( سه چهارم اینچ) هستند. معمولا برای رنگ آمیزی دیوارهای داخلی خانه، چوب و فلزات که سطحی صاف‌تر دارند از غلطک‌های پرز کوتاه استفاده می‌شود. اما برای سطوح سخت‌تر که خلل و فرج بیشتری دارند، نظیر دیوارهای بافت دار، سنگتراشی‌ها یا هر سطحی که فرورفتگی و بیرون زدگی دارد، غلطک‌های پرز بلند استفاده می‌شود چرا که بلند بودن پرزها موجب می‌شود رنگ به عمق بیشتری از سطح نفوذ کند و یکدست رنگ آمیزی شود.

انواع غلطک رنگ برای رنگ آمیزی ساختمان

هنگام استفاده از رنگ‌های براق بهتر است از غلطک‎‌های پرز کوتاه استفاده کنید. همچنین غلطک‌هایی که رویه آن‌ها از جنس طبیعی، نظیر پنبه، است برای رنگ آمیزی با رنگ‌های روغنی مناسب‌تر هستند. از سوی دیگر، برای رنگ زدن با رنگ پایه آب یا لاتکس بهتر است از غلطک‌هایی با پرزهای مصنوعی، نظیر نایلون یا پلی استر، استفاده کنید.

همانند رنگ آمیزی با قلممو، رنگ زدن دیوارها و سطوح مختلف با غلطک رنگ نیز تکنیک‌ها و نکات خاص خودش را دارد که بهتر است پیش از شروع کار به آن‌ها توجه کنید.

اسپری‌های رنگ

رنگ اسپری یکی از بهترین انتخاب‌ها برای رنگ آمیزی خارج از خانه است. از آنجایی که در فضای باز پخش شدن رنگ آسیبی به وسایل نمی‌زند و موجب مسمومیت ناشی از رنگ نیز نمی‌شود، برای رنگ آمیزی بسیاری از پروژه‌های بزرگ و وسیع در خارج از خانه از رنگ‌های اسپری که به صورت قوطی عرضه می‌شوند یا با کمک دستگا ایرلس یا پیستوله، رنگ را به روی سطوح اسپری می‌کنند.

رنگ آمیزی با پیستوله رنگ

اسپری رنگ مزایایی نسبت به رنگ آمیزی سطوح با قلممو و غلطک رنگ دارد اما معایب آن نیز به نسبت این نوع رنگ آمیزی کم نیست، بخصوص اگر به خوبی نتوانید رنگ را رقیق کنید و فاصله خود از سطح را رعایت نکنید. در غیر این صورت، رنگ آمیزی با اسپری همانند آب خوردن خواهد بود و با سرعت بالایی پیش می‌رود.

از آنجایی که استفاده از اسپری رنگ برای رنگ آمیزی دیوارهای داخلی خانه توصیه نمی‌شود، اما از اسپری‌های رنگ قوطی می‌توانید برای رنگ آمیزی سطوحی نظیر میز و صندلی‌ها، استفاده کنید اما ترجیحا این کار را نیز در فضای باز انجام دهید چرا که رنگ در فضا پخش شده و ممکن است به دلیل بسته بودن فضا در داخل تا چند روز باقی بماند.

رنگ آمیزی با اسپری رنگ

علاوه بر اینها، هنگام رنگ آمیزی با اسپری رنگ حتما ماسک بزنید و نکات بهداشتی نظیر پوشیدن دستکش را رعایت کنید تا رنگی که در هوا پخش می‌شود به روی پوستتان ننشیند و یا آن را هنگام تنفس استنشاق نکنید.

کدام ابزار اجرای رنگ را تهیه کنیم؟

همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد نمی‌توان بهترین ابزار را برای همه کارها در نظر گرفت چرا که هر پروژه‌ای نیاز به ابزار رنگ خاصی دارد. بنابراین با توجه به توضیحات داده شده، از جمله نوع رنگ، وسعت فضایی که رنگ آمیزی می‌کنید، جنس سطحی که رنگ می‌زنید، و حتی باز یا بسته بودن فضای رنگ آمیزی، همه مواردی هستند که می‌توانند شما را در انتخاب بهترین ابزار رنگ آمیزی ساختمان راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد را تکمیل نمایید*


WeCreativez WhatsApp Support
ساعات پاسخگویی از 9 الی 17
👋 سلام، چه طور میتونم کمکتون کنم؟