بایدها و نبایدهای رنگ آمیزی سطوح با اسپری رنگ

راهنمای رنگ آمیزی با اسپری رنگ

بایدها و نبایدهای رنگ آمیزی سطوح با اسپری رنگ

اگر به دنبال رنگ‌آمیزی بدون هزینه‌های گزاف تهیه چندین ابزار مختلف برای نقاشی ساختمان هستید، اسپری‌های رنگ پاسخگوی نیاز شما خواهند بود. تعداد و ترکیب رنگ‌های جدید و زیبای اسپری‌های رنگ و قابلیت استفاده از آن‌ها بر تمامی سطوح از چوب و پلاستیک گرفته تا بتن و گچ، این ابزارآلات نقاشی را درمیان مصرف‌کنندگان محبوب ساخته است. اما به دست آوردن نتایج حرفه‌ای نیازمند کمی مهارت کار با این ابزار است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

راهنمای رنگ آمیزی سطوح با اسپری رنگ

1) محل کاری مناسب انتخاب کنید

همانند سایر پروژه‌های نقاشی، تهویه مطبوع هوای محل کار امری ضروری است. اگر شرایط هوا مساعد است، کار خود را در محیط باز انجام دهید ولی مراقب وزش‌های احتمالی باد هم باشید چرا که وزش باد پاشش خوب رنگ و پوشش ایده‌آل آن بر سطح موردنظر را دشوار ساخته و ممکن است باعث چسبیدن ذرات گرد و غبار به سطح رنگ شده شود که براحتی قابل تمیز کردن نخواهد بود. اگر در محیط بسته کار می‌کنید، همه‌ی پنجره‌ها را برای تبادل هوا باز نموده و حتی‌الامکان درجایی مانند حیاط یا پارکینگ خانه خود که نزدیک به درب باز باشد، کار کنید.

2) زیرسازی را نادیده نگیرید

زیرسازی لازمه هر نقاشی و رنگ‌آمیزی موفق و باکیفیت است. با توجه به متریال استفاده شده، هرآنچه که لازم است تا سطح مورد نظر شما عاری از هرگونه حفره یا خط وخش شده را انجام دهید و اگر سطح شما کثیف است، آن را با استفاده از مواد شوینده تمیز کرده و اجازه دهید تا قبل از رنگ‌آمیزی، سطح آن کاملا خشک شود.

3) با دقت و حوصله کار کنید

برای تمیزتر انجام شدن کار خود، اطراف ناحیه کارتان را با دستمال یا روزنامه پوشش دهید چرا که به طور قطع، پاشش‌های اضافی هنگام کار بوجود خواهد آمد. هنگام کار با اجسام کوچک، بهتر است که آنها را در درون جعبه‌ای مقوایی قرار داده و به عملیات رنگ‌آمیزی بپردازید. همچنین مراقبت از خودتان نیز دارای اهمیت بسزایی است. پاشش ناشی از اسپری‌های ایروسول ممکن است به چشمان یا شش‌های شما نفوذ کنند، پس ضروری است که از عینک محافظ و ماسک یا گارد تنفسی نیز استفاده شود. استفاده از دستکش نیز می‌تواند ایده خوبی باشد.

به یاد داشته باشید که پاشش‌های اضافی اسپری شده بر سطح زمین می‌تواند به کف کفش چسبیده و باعث ایجاد ردپا هنگامی که در حال ترک محل کار هستید، شود.

ترفرندهای رنگ آمیزی با اسپری رنگ

4) عجله نکنید

برای پوشش مطلوب و یکنواخت ، رنگ اسپری را در چند لایه نازک بپاشید. اگر پس از پاشش اول و دوم هنوز سطح موردنظر قابل مشاهده می‌باشد، نگران نباشید چراکه در پاشش‌های بعدی این اتفاق رخ نخواهد داد.

5) از حرکت انتقالی و چرخشی استفاده کنید

تکان دادن قوطی اسپری بصورت نامداوم و غیر یکسان باعث پاشش ناهمسان می‌شود. بهتر است که قوطی اسپری را از سطح مورد نظر به فاصله 15 الی 20 سانتیمتر دورکرده و با استفاده از حرکات یکنواخت عمودی، افقی، از چپ به راست و سپس بلعکس، پاشش را انجام دهید. مراقب باشید تا اسپری را در هیچ نقطه‌ای بیش از نقاط دیگر نگه ندارید چراکه ممکن است خیلی پررنگ شود.

6) منقطع اسپری کنید

برای اجتناب از غیریکنواخت شدن رنگ و همچنین صرفه‌جویی در رنگ، در مقاطع کوتاه و پیوسته اسپری کنید بهتر است تا در مقاطع طولانی، چرا که با این کار هم انگشتان دست شما خسته خواهند شد و رنگ بیشتری نیز به هدر می‌رود.

7) اجازه دهید تا قطعه یا سطح مورد نظر کاملا خشک شود

رنگ پاشیده شده از اسپری رنگ سریعتر خشک می‌شوند ولی معمولا پیشنهاد می‌شود که 24 ساعت صبر کنید تا کاملا خشک شود. برای این کار باید صبر و تحمل خود را افزایش داده و به‌هیچ عنوان قبل از طی شدن زمان موردنیاز ذکر شده بر قوطی اسپری برای خشک شدن کامل رنگ، آن را جابجا کنید چراکه اثر انگشت یا خط وخش بوجود آمده پس از پایان کار، براحتی قابل ترمیم نخواهد بود.

راهنمای رنگ آمیزی سطوح با اسپری رنگ

در انتها لازم به ذکر است امروزه اسپری‌های رنگ در انواع و اقسام مختلف عرضه شده و قابل پاشش بروی انواع سطوح هستند. اسپری‌های رنگ یکی از محبوب‌ترین ابزار رنگ آمیزی برای کاربران خانگی است که به کمک آن‌ها می‌توانند به سادگی سطوحی نظیر میز و صندلی یا قسمت‌های کوچکی از دیوار را بدون دردسر رنگ بزنند. اما پیش از اینکه یک اسپری بخرید و شروع به رنگ زدن کنید حتما به نکاتی که در این پست به آن‌ها اشاره شد دقت کنید تا نتیجه بهتری از رنگ زدن بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد را تکمیل نمایید*


WeCreativez WhatsApp Support
ساعات پاسخگویی از 9 الی 17
👋 سلام، چه طور میتونم کمکتون کنم؟