چگونه ابزار برقی خود را تمیز کنیم؟

چگونه ابزار برقی خود را تمیز کنیم؟

ابزار برقی شما مانند هر قطعه متحرک دیگری همچون ماشین شما، کامپیوترتان یا بدنتان، می‌تواند عمر بیشتری داشته باشد و بهتر عمل کند اگر که از آنها نگهداری صحیح به عمل آورده شود. همانطور که فصل بهار دلیلی است که هرسال شما خانه و محل کار خود را نظافت می‌کنید، ابزار برقی خود را نیز باید به طور منظم مورد بررسی و مراقبت قرار دهید. چراکه با این کار عمر مفید و کارایی و دقت آنها به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

برای نمونه، تصویر یک سنباده برقی میزی نیز آورده شده که ابزاری سنگین با کارایی زیاد روزمره است که شاید در نگاه اول نیاز به نظافت و نگهداری زیادی نداشته باشد ولی در واقع چنین ابزارآلاتی به مراقبت بیشتری نیاز دارند. با ما همراه باشید تا چند نکته دارای اهمیت در نظافت ابزار برقی را مرور کنیم.

نظافت و نگهداری از ابزار برقی

مرحله اول: گرد و خاک را تمیز کنید.

اگر که شما در کارگاه خود از یک سیستم مکنده جمع آوری گرد و غبار درجه یک بهره نمی‌گیرید، قطعا درون سیستم ابزارآلات برقی شما را گرد و غبار و خاک فرا گرفته‌است. از یک جارو قوی برای جمع آوری گردوخاک استفاده نموده وسپس هرآنچه که باقی مانده است را بوسیله بلوور تمیز نمایید. همچنین با فشار باد تمامی دریچه‌های تهویه موتور ابزار را نیز گردگیری نمایید. روشن نمودن ابزار نیز می‌تواند موثر باشد، هنگامی که ابزار در حال کارکردن است، تمامی قطعات متحرک مانند تیغه یا سه‌نظام را با هوا اسپری نمایید.

مرحله دوم: زنگ زدگی‌ها را تمیز نمایید.

از برس سیمی یا یک سیم ظرفشویی برای از بین بردن زنگ زدگی‌های موجود بر سطوح میز کار آهنی یا ابزار خود استفاده نمایید. لازم است تا این امر بادقت و حوصله انجام شود تا به سطوح خط و خشی وارد نشود. برای روغن کشی از مایع چربی زدا برای زدودن چربی‌های اضافی استفاده نوده و سپس با استفاده از اسپری ضد زنگ آنها را مقاوم نمایید.

مرحله سوم: تمامی قطعات متحرک را بررسی کنید.

هنگامی که دستگاه به برق متصل نیست و در حالت خاموش است، با دستان خود قطعات متحرک آن مانند سه نظام در دریل یا تیغه در اره را به حرکت درآورده تا از عملکرد صحیح آنها اطمینان پیدا کنید. تمامی پیچ‌ها و مهره‌ها باید سفت و محکم باشند و تمام اجزا باید مطمئن و به نرمی حرکت کنند. به صداهای اضافی ایجاد شده توسط ابزار برقی خود توجه کنید چراکه ممکن است آنها به روغن کاری نیاز داشته باشند. همچنین کابل برق و دوشاخه ابزار خود را نظارت کنید تا هیچ قطعی نداشته باشند و صدمه ندیده باشند.

مرحله چهارم: قطعات مصرفی را تیز یا تعویض کنید.

از ابزار خود استفاده کنید و مطمئن شوید که ساینده‌ها و تیغه‌ها در شرایط خوبی هستند. ساینده‌ها را بردارید، قطعات فلزی را با آب مقطر تمیز کنید و در صورت نیاز جایگزین کنید. تیغه‌ها و مته‌ها را از نظر تیزی و براده برداری بررسی کنید.

مرحله پنجم: بررسی مجدد ابزار برقی

هنگامی که همه اجزا تمیز، تمامی پیچ‌ها سفت و عاری از گردوغبار شدند، ابزار را به برق متصل نموده و آن را با احتیاط روشن نمایید. حالا شما آماده به انجام پروژه جدید خود هستید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد را تکمیل نمایید*


WeCreativez WhatsApp Support
ساعات پاسخگویی از 9 الی 17
👋 سلام، چه طور میتونم کمکتون کنم؟