راهنمای خرید فرز و مینی فرز و متعلقات آن ها

راهنمای خرید فرز و مینی فرز

راهنمای خرید فرز و مینی فرز و متعلقات آن ها

فرز‌ها و مینی فرزها ابزارهای برقی با صفحه‌های دورانی جداشونده‌ای هستند که در انواع مصارف مختلف خانگی و کارگاهی یا صنعتی از جمله بریدن، سایش و یا سابش فلزات و سنگ و حتی پولیش کاری خودرو یا به عنوان اره برقی کشاورزی کاربرد دارند. هنگام استفاده از فرز و مینی‌فرز، همیشه به انتخاب صحیح صفحه دستگاه و یا سایر لوازم جانبی آن دقت کنید چرا که کار غیرایمن با این ابزار ممکن است صدمات فیزیکی بهمراه داشته باشد. راهنمای خرید فرز و مینی فرز به شما کمک خواهد کرد مناسب‌ترین ابزار را برای کارتان تهیه کنید.

راهنمای خرید فرز و مینی فرز

نکاتی که باید درباره خرید فرز و مینی فرز در نظر بگیرید

معمولاً صفحه‌های ۱۱ سانتی برای بیشتر پروژه‌ها کافی هستند:

سایز صفحه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باید هنگام خرید فرز و مینی فرز به آن دقت کنید. قطعا شما میتوانید اندازه‌های بزرگتر از 11 سانتیمتر نیز پیدا کنید ولی برای عموم مصارف کارگاهی یا خانگی این سایز مناسب است و به دلیل محبوبیت، ملزومات آن را در بسیار از فروشگاه های ابزار یراق فروشی آنلاین و حضوری میتوان پیدا کرد. علاوه بر این مورد، کنترل ابزار بزرگتر دشوارتر است و اگر با دقت با آن‌ها کار نشود ممکن است منجر به بروز حادثه شود.

راهنمای خرید فرز و مینی فرز

پیشنهاد می‌شود دستگاهی با موتور 5-9 آمپری انتخاب کنید

اگر قصد دارید از این دستگاه برای پروژه های متعدد یا برای مدتی طولانی استفاده کنید، پیشنهاد میشود که دنبال خرید فرز و مینی فرز با قدرت موتور بالاتر بروید و به ارزان تر بودن یک ابزار بسنده نکنید. چرا که ممکن است با پرداخت اندکی بیشتر، ابزاری قدرتمند تر عایدتان شود که برای کار شما قدرت بیشتری را فراهم نموده و احتمالا عمر بیشتری نیز خواهد داشت. ولی انتخاب ابزاری فوق‌گران برای استفاده‌های خرد و محدود خانگی نیز می‌تواند امری نادرست باشد.

برای خرید فرز و مینی فرز چه نکاتی را در نظر بگیریم

به دور موتور سازگار با فرز و سایر ویژگی‌های صفحه دقت کنید

اکثر صفحات برش و سایش فرزها اندازه و حداکثر دور موتوری دارند که استفاده از آن‌ها در دورهای بالاتر ممکن است باعث شکستن و یا در رفتن صفحه و پرتاب آن به سمت شما یا محیط اطراف کارتان شود. قبل از خرید هرگونه صفحه چه برش و چه سایش به مشخصات آن دقت کنید تا با مشخصات کارکرد دستگاه شما یکسان باشد تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه و زمان، ایمنی حین کار را نیز در نظر بگیرید.

به ویژگی های ایمنی دستگاه مانند دارا بودن سیستم ترمز صفحه توجه کنید

سیستم ترمز صفحه، فرایندی است که در آن به محض خاموش شدن دستگاه، دستگاه صفحه را به سرعت متوقف کرده و شما میتوانید با خیال راحت دستگاه را بر زمین گذارید. همچنین دستگیره های ضد لغزش و بدنه ارگونومیک نیز می‌توانند کمکی بزرگ به افزایش ایمنی کار شما باشند.

انواع صفحه‌ها و کاربرد‌های مختلف آن‌ها

1. از صفحه برس سیمی برای پاک کردن رنگ و تمیزکاری استفاده کنید

اگر قرار است از برس سیمی استفاده کنید بهتر است چیزی که درحال انجام کار بر روی آن هستید را به زمین تکیه دهید تا راحت تر کارکنید و هنگام برس زدن لبه‌های اجسام، برس را با زاویه‌ای قرار داده که ضایعات و اجسام پرتابی از شما دور شده و به سمت دیگر پرتاب شوند. (یعنی روبه بیرون برس بزنید). در این حالت می‌توانید خاک و کثیفی‌های برجامانده بر سطوح ابزارآلات باغبانی را نیز تمیز کنید.

2. از صفحه برش برای انجام برشکاری در سطوح فلزات، کاشی و سرامیک و یا بتن استفاده کنید

صفحه‌های برش مانند اره هستند، کافی‌است آنها را به آرامی بر روی سطوح مختلف مانند میلگرد یا کاشی قرار داده تا به روی آن‌ها برش ایجاد کنید. پیش از شروع برشکاری به سازگار بودن نوع صفحه برش با سطح موردنظر دقت نمایید برای مثال، برای برش آهن و سایر فلزات از صفحه‌های برش معمولی که چندان قیمتی ندارند، می‌توان استفاده کرد درحالیکه برای برش سطوح سنگی و بتنی باید از صفحه برش الماسه استفاده نمود.

ب. از صفحه برش برای انجام برشکاری در سطوح فلزات، کاشی و سرامیک و یا بتن استفاده کنید

3. برای تراشیدن و یا سابیدن بتن از سطوح مختلف از صفحه بتن بر استفاده کنید

اگر در سازه‌های آجری خود دارای ملات و بتن اضافی خشک شده دارید، به راحتی می‌توانید با استفاده از این نوع صفحه برش، آن ها را حذف کنید. فقط باید توجه کنید که دستگاه بیش از 3 سانتی‌متر به آجر نزدیک نشود و همچنین از صفحه‌ای با قطر یکسان با اندازه بتن برای تسریع عملیات خود استفاده کنید.

4. از صفحه ساب یا چرخ سنگ زنی برای صاف و صیقلی کردن لبه‌های سطوح فلزی استفاده کنید.

سطوح فلزی مانند گلویی‌های لوله فلزی وسایل، ابزارآلات و اتصالات فلزی بصورت مداوم درحال اکسید شدن و زنگ زدن هستند. تنها کافیست فرز را در حالت خاموش مقابل سطح مورد نظر قرار داده و صفحه را با آن مماس نموده و اطمینان حاصل کنید که براده‌های آن به سمت شما پرتاب نمی‌شوند. سپس دستگاه را از سطح دور کرده و آن را روشن نموده و به مقدار لازم سطح موردنظر را مورد سایش قرار دهید.

مطمئن شوید که هر از چندگاهی به صفحه استراحت می‌دهید تا داغ نشود، اگر که رنگ صفحه به آبی یا مشکی تغییر کرد، بگذارید برای چندین دقیقه خنک شود. همچنین به تطبیق نشانگر جهت چرخش محور حک شده بر دستگاه نیز دقت کنید تا متوجه جهت پرتاب براده‌های آن شوید.

انتخاب صفحه مناسب برای ساب زنی با دستگاه فرز

در پایان باید به این نکته توجه نمود که اکثر مینی فرزهای موجود در بازار برای مصارف خانگی و نیمه صنعتی قابل استفاده و کافی هستند ولی برای مصارف صنعتی و متعدد و حتی گاها کارگاه های آهنگری، به یک فرز قدرتمند و پرتوان نیاز خواهید داشت. هنگام خرید فرز و مینی فرز به این نکته توجه داشته باشید تا بتوانید محصول مناسب‌تری با توجه به کاربردی که دارید برای خودتان تهیه کنید.

Comment (1)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد را تکمیل نمایید*


WeCreativez WhatsApp Support
ساعات پاسخگویی از 9 الی 17
👋 سلام، چه طور میتونم کمکتون کنم؟