9 نکته درباره رنگ آمیزی وسایل خانه

چطور وسایل چوبی خانه را رنگ بزنیم؟ 9 نکته درباره رنگ آمیزی وسایل خانه

9 نکته درباره رنگ آمیزی وسایل خانه

تغییر رنگ لوازم خانه می‌تواند تا حد زیادی در هزینه‌های شما برای خرید لوازم جدید صرفه جویی کند. دانستن اینکه چطور می‌توان وسایل خانه را رنگ زد و به اسبابی جدید تبدیل کرد چیزیست که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. خوشبختانه انجام این کار نه تنها ساده است بلکه هزینه چندانی نیز ندارد. بنابراین آماده باشید تا با رنگ آمیزی وسایل خانه جان تازه‌ای به آن‌ها بدهید.

چطور وسایل چوبی خانه را رنگ بزنیم؟ 9 نکته درباره رنگ آمیزی وسایل خانه

برای رنگ آمیزی وسایل چوبی خانه نظیر میز و صندلی یا حتی کمد و دراور نیاز به تخصص خاصی ندارید، فقط کافیست چند ابزار مناسب کارتان تهیه کنید، بدانید چه رنگی بزنید و نکاتی که در این مقاله گفته می‌شود را رعایت کنید.

1.      پرایمر و رنگ مناسب تهیه کنید

پرایمر چیست؟

پرایمر یکی از اصلی‌ترین محصولاتی است که برای هر نوع رنگ آمیزی، از رنگ آمیزی دیوار گرفته تا رنگ آمیزی وسایل خانه، به آن نیاز خواهید داشت. پرایمر را بعنوان لایه آستر رنگ می‌شناسند. کار این ماده یکسان سازی سطحی است که می‌خواهید رنگ بزنید. بخصوص سطوح چوبی که ممکن است خلل و فرج بیشتری داشته باشند یا آسیب دیده باشند با پرایمر یکدست می‌شوند. علاوه بر اینها، پرایمر موجب می‌شود چسبندگی رنگ بیشتر شود. بنابراین اولین چیزی که باید به تهیه آن فکر کنید پرایمر است.

پرایمرها بر اساس نوع رنگی که می‌خواهید استفاده کنید و همینطور جنس سطحی که می‌خواهید رنگ بزنید دسته بندی می‌شوند. بنابراین بعنوان مثال اگر رنگ روغنی استفاده می‌کنید باید پرایمر رنگ روغنی بخرید و اگر رنگ آکریلیک یا پایه آب استفاده می‌کنید باید پرایمر مخصوص آن را تهیه کنید. بنابراین هنگام خرید پرایمر حتما به این نکته توجه کنید.

چه رنگی انتخاب کنیم؟

رنگ را با توجه به سه نکته زیر انتخاب کنید:

 • جنس سطحی که می‌خواهید رنگ بزنید.
 • شرایط سطح- آیا قبلا رنگ شده یا به روی آن وارنیش زده شده است؟
 • آماده سازی سطح- آیا چوب خالص است یا پرایمر زده شده؟

به طور معمول بین دو نوع رنگ روغنی و رنگ پایه آب یکی را برای رنگ آمیزی وسایل خانه انتخاب می‌کنند:

فواید رنگ روغنی:

 • ماندگاری بسیار خوبی دارد.
 • مناسب سطوح فلزی است.
 • سرعت خشک شدن آن مناسب است.

فواید رنگ پایه آب:

 • مناسب سطوح چوبی است.
 • حتما نیاز به پرایمر دارد.
 • اجرای آن آسان است.
 • سریع خشک می‌شود.
 • هیچ ماده شیمیایی مضر برای محیط زیست در آن وجود ندارد (بدون VOC).

با توجه به نکاتی که برای انتخاب نوع رنگ به آن اشاره شد بهتر است با توجه به وسیله‌ای که رنگ می‌زنید و اینکه آیا آن را داخل خانه استفاده می‌کنید یا در حیاط و در معرض هوای آزاد، رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید.

رنگ آمیزی میز چوبی با رنگ روغنی

2.      ابزار مناسب رنگ آمیزی وسایل خانه را تهیه کنید

مهم‌ترین ابزاری که برای رنگ آمیزی وسایل خانه نیاز خواهید داشت شامل موارد زیر می‌شوند:

انتخاب ابزار مناسب برای رنگ آمیزی وسایل خانه

از کدام ابزار برای رنگ زدن وسایل استفاده کنیم؟

اگر قبلا با این ابزار کار کرده باشید حتما می‌دانید کار با کدامیک برای شما ساده‌تر است. اما اگر اولین باری است که می‌خواهید رنگ زدن را امتحان کنید باید بین قلممو، غلطک و اسپری یکی را انتخاب کنید:

 • قلممو نقاشی ساختمان: اگر سطح کمی را بخواهید رنگ بزنید قلممو می‌تواند دقت کارتان را بالاتر ببرد. بعنوان مثال رنگ آمیزی پایه صندلی با قلممو شاید کار ساده‌تری باشد.
 • غلطک رنگ: اگر سطحی که می‌خواهید رنگ بزنید وسیع و صاف است، غلطک رنگ می‌تواند سرعت عملتان را بالاتر ببرد. مثلا رنگ آمیزی درب کابینت یا سطح یک میز بزرگ شش نفره با غلطک رنگ ساده‌تر خواهد بود.
 • اسپری رنگ: کار با اسپری رنگ کمی دقت بیشتری لازم دارد. اگرچه اسپری کردن رنگ نیز در بالا رفتن سرعت عملتان کمک خواهد کرد اما به دلیل پاشش رنگ ممکن است محیط را رنگی کند. اما اگر به رنگ کردن با اسپری رنگ تسلط پیدا کنید می‌توانید هر چیزی را به راحتی رنگ بزنید. بنابراین لازم است نکاتی را درباره رنگ آمیزی با اسپری رنگ بدانید.
رنگ آمیزی پایه صندلی با قلممو نقاشی ساختمان

3.      هر چیز اضافه‌ای را از وسیله مورد نظرتان جدا کنید

شاید چنین کاری همیشه لازم نباشد اما در نظر داشته باشید می‌خواهید یک درب قدیمی را رنگ بزنید یا یک کمد را رنگ بزنید بنابراین وجود دسته درب یا دستگیره کمد و کشوها در کارتان اختلال ایجاد خواهد کرد. علاوه بر اینها، رنگی شدن این وسایل اضافه حین رنگ آمیزی وسایل اجتناب ناپذیر است. بنابراین یک پیچ گوشتی لازم دارید که آن‌ها را جدا کنید و مجدد پس از خشک شدن رنگ سر جایشان قرار دهید.

4.      سطح زمین را با یک پارچه کهنه بپوشانید

بهتر است اطراف وسیله‌ای که می‌خواهید رنگ بزنید را با یک پارچه کهنه بپوشانید تا رنگی نشود.

رنگ زدن میز چوبی

5.      قسمتی‌هایی از وسیله که نمی‌خواهید رنگ بزنید را بپوشانید

اگر قسمتی از وسیله است که نمی‌خواهید رنگ بزنید می‌توانید آن را با نوار نقاشی بپوشانید تا حین رنگ آمیزی به شکل اولیه خود باقی بماند.

6.      سطح را سنباده بکشید

وارد مرحله آماده سازی سطح برای رنگ زدن می‌شویم. فرقی نمی‌کند وسیله چوبی شما کهنه باشد یا جدید، سنباده کشیدن برای آماده سازی سطح جهت رنگ زدن لازم است. اما پیش از آن اغلب توصیه می‌شود وسیله را کاملا تمیز کنید. در صورت امکان آن را بشویید و بگذارید کاملا خشک شود سپس وارد مرحله سنباده زدن شوید. سنباده زدن را به آرامی از گوشه‌ای از وسیله آغاز کنید و کاملا تمام سطح آن را سنباده بکشید. پس از اینکه کل سطح را سنباده کشیدید با یک دستمال مرطوب گرد و غباری که روی سطح ایجاد شده را پاک کنید.

7.      پرایمر بزنید

وقتی که سطح وسیله مورد نظرتان کاملا تمیز شده و سنباده کشی شد حالا نوبت پرایمر زدن است. همانند رنگ، پرایمر را نیز می‌توانید با هر ابزاری بزنید. از قلممو یا غلطک استفاده کنید تا سطح را کاملا پرایمر بزنید. هنگام پرایمر زدن حتما دستورالعمل نوشته شده توسط تولید کننده را بخوانید و رعایت کنید چرا که همه محصولات ممکن است یک روش اجرا نداشته باشند. بنابراین بهتر است همیشه ابتدا راهنما را بخوانید یا هنگام خرید محصول از فروشنده سوالاتتان را بپرسید.

8.      رنگ زدن را آغاز کنید

پس از اینکه پرایمر خشک شد (مدت زمان خشک شدن پرایمر را از روی محصول بخوانید یا حتما از فروشنده بپرسید)، نوبت به رنگ زدن می‌رسد. توصیه می‌شود پیش از رنگ زدن با یک دستمال مرطوب روی سطح را کاملا تمیز کنید اما نباید سطح را برای رنگ زدن خیس کنید بلکه این کار برای این است که هیچ نوع گرد و غباری روی سطح نماند تا رنگ یکدست و بدون عیب و نقص اجرا شود. با ابزاری که انتخاب کردید (قلممو، غلطک یا اسپری) به آرامی رنگ آمیزی وسیله خانه را آغاز کنید.

این نکته را دقت داشته باشید که هر ابزاری که استفاده کردید بیش از اندازه آغشته به رنگ نکنید. بلکه لایه اول را بسیار محتاطانه اعمال کنید و بگذارید خشک شود و سپس لایه دوم را به همان اندازه روی لایه اول بزنید تا یکدست شود. رنگ زدن بیش از اندازه مدت زمان خشکایی رنگ را طولانی‌تر می‌کند و در کارتان اختلال ایجاد خواهد کرد.

رنگ زدن میز با غلطک رنگ

9.      قطعات جدا شده را متصل کنید

باید صبر کنید تا رنگ کاملا خشک شود. اگر نخواستید لایه تاپ کوت روی آن بزنید، دیگر می‌توانید نسبت به متصل کردن قطعاتی که از وسیله خود جدا کرده بودید اقدام کنید. حالا شما یک وسیله جدید به رنگ دلخواهتان دارید بدون اینکه نیاز باشد هزینه گزافی بابت خرید مجدد آن متحمل شوید.

رنگ زدن وسایل چوبی خانه

جمع بندی

با داشتن چند ابزار ساده نقاشی ساختمان، نظیر غلطک رنگ و قلممو رنگ، در خانه به راحتی می‌توانید بسیاری از وسایل قدیمی که در خانه دارید و می‌خواهید دور بریزید را زنده کنید. علاوه بر اینها، بعدا از همین ابزار می‌توانید برای رنگ کردن دیوارها نیز استفاده کنید و تغییری در خانه‌تان ایجاد کنید. بنابراین اگر از جمله افرادی هستید که چالش‌های اینچنینی را دوست دارند همین الان نسبت به خرید یک ابزار دستی رنگ آمیزی خانه اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد را تکمیل نمایید*


WeCreativez WhatsApp Support
ساعات پاسخگویی از 9 الی 17
👋 سلام، چه طور میتونم کمکتون کنم؟