رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک چیست؟

رنگ اکریلیک چیست و چه مزایایی دارد؟

رنگ اکریلیک از انواع رنگ های ساختمانی و رنگ های دیگری می باشد که امروزه دارای طرفداران بسیار زیادی است. زیرا دارای مزایای خاصی می باشد که استفاده از آن ها روز به روز در حال افزایش خواهد بود. همان طور که می دانید به طور کلی رنگ ها در مصارف مختلفی به خصوص رنگ آمیزی ساختمان ها مورد استفاده قرار می ‌گیرند. در ابتدا رنگ های پلاستیکی و رنگ ‌های روغنی از مصرف بیشتری برخوردار بودند ولی به دلیل برتری رنگ های روغنی نسبت به رنگ های پلاستیکی از رنگ‌ های روغنی بیشتر استفاده می شد.

البته به دلیل معایبی که رنگ ‌های روغنی دارا بودند شرکت ‌های مختلف رنگ سازی به تولید نوعی رنگ پرداختند که بتواند علاوه بر مزایای فوق العاده فاقد معایب رنگ های روغنی باشد. مثلاً انواع رنگ اکریلیک امروز ساخته می ‌شود که بدون بو بوده و استفاده از آن ها بسیار راحت تر است. همچنین نوع حلال این رنگ‌ ها آب است و به راحتی می‌ توان آن ها را استفاده نمود. ضمن این که به دلیل استفاده نشدن ترکیبات نفتی به عنوان حلال در این رنگ ها هیچ گاه دچار اشتعال نشده و خطر آتش سوزی را به همراه نخواهند داشت.

رنگ های اکریلیک علاوه بر موارد فوق دارای تنوع رنگ بسیار بالایی بوده و می ‌توان از آن بستگی به سلیقه خود استفاده نمود. شما نسبت به سلیقه خود می توانید هر نوع رنگ اکریلیک که مورد پسند شما است و با دکوراسیون شما و همچنین شخصیت شما تناسب دارد استفاده نمایید. مزیت این رنگ این است که دارای هر رنگی بوده و شما می توانید حتی رنگ های خاص را نیز که در بسیاری از رنگ های دیگر وجود ندارد در بین رنگ های اکریلیک بیابید.

 

 

سایر مزیت ‌های رنگ اکریلیک:

برای استفاده از انواع رنگ های اکریلیک هیچ گونه زیر سازی خاصی نیاز نبوده و فقط کافی است که سطح مورد نظر صاف و بدون شکاف یا ترک باشد. البته برای این که بتوانید از رنگ های اکریلیک روی سطوح دارای فرو رفتگی و یا ترک استفاده کنید بهتر است قبل از آن از پرایمر ها استفاده کنید و این ترک ‌ها را بپوشانید. در این صورت شما به سرعت می توانید از رنگ های اکریلیک استفاده نمایید. از دیگر مزایای انواع رنگ اکریلیک می توان به استفاده آن ها اشاره نمود. برای رنگ آمیزی به وسیله رنگ های اکریلیکی لازم نیست از دستگاه ‌های خاصی استفاده کنید. یک غلتک مناسب و سالم می تواند شما را به اهداف خود برساند.

البته برای رنگ آمیزی به وسیله رنگ های اکریلیکی بهتر است از قلم های مختلف استفاده نکنید. زیرا ممکن است هنگام رنگ آمیزی اثرات قلم مو روی سطوح مختلف مانده و باعث بد نشان دادن کار شود. همچنین باید گفت برای رنگ آمیزی چنین رنگی نیازی نیست تخصص خاصی در رنگ آمیزی داشته باشید. فقط کافی است به ‌درستی رنگ اکریلیک را با مقدار مشخصی از آب به عنوان حلال مخلوط کرده و ترکیب کاملا مناسبی ایجاد نمایید و به وسیله غلتک به رنگ آمیزی سطوح مختلف بپردازید.

نکته مهم دیگر این است که از این رنگ می توان برای انواع سطوح با جنس های مختلفی استفاده نمود. به دلیل ترکیبات پلیمری که در این رنگ به کار برده شده است هنگام خشک شدن این رنگ ساختار خاصی ایجاد شده و مانع نفوذ ذرات و مولکول های آب به سطح زیرین می شود. به همین دلیل پس از اتمام کار و تا پس از مدتی هیچ گونه حبابی زیر این رنگ ها ایجاد نمی شود و ضمن این که می توان با اطمینان گفت که این رنگ ها ضد آب هستند و برای محیط های بیرون از ساختمان نیز از آن ها استفاده می شود. به همین دلیل است که رنگ ‌های اکریلیکی در شهر هایی که دارای رطوبت بسیار زیادی هستند بیشتر استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت

بستن

نوار کناری