3 نکته مهم درباره مراقبت و نگهداری از ابزار برقی و شارژی

3 نکته مهم درباره مراقبت و نگهداری از ابزار برقی و شارژی

3 نکته مهم درباره مراقبت و نگهداری از ابزار برقی و شارژی

اگر یک کاربر حرفه‌ای باشید احتمالا ابزار برقی و شارژی مهم‌ترین ابزاری هستند که روزانه با آن‌ها سر و کار دارید. این ابزار بسیار ارزشمند هستند و قطعا شما نیز نمی‌خواهید هربار مجبور به تعمیر یا تعویض آن‌ها شوید. اما اگر به درستی از این ابزار مراقبت نکنید، این ابزار خیلی زود آسیب دیده و عملکردشان نزول می‌کند. از هر ابزاری که استفاده کنید رعایت این 3 نکته می‌تواند تا حد زیادی عمل ابزار برقی شما را بالا ببرد.

چطور از ابزار برقی و شارژی خود مراقبت کنیم؟

1)      ابزار خود را از رطوبت دور نگه دارید

بسیار مهم است که ابزار خود را در کجا نگه میدارید. انباری که برای نگهداری ابزار برقی شما در نظر گرفته شده باید به دور از هرگونه رطوبت و نم باشد. یک فضای کاملا تمیز، مرتب با تهویه مناسب می‌تواند ایمنی ابزار شما را تضمین کرده و به عملکرد صحیح آن‌ها نیز کمک کند. این نکته را نیز در نظر داشته باشید، بهترین جا برای نگه داشتن ابزارتان، جعبه‌ای است که با آن خریداری شده. بنابراین اگر ابزاربرقی نظیر دریل را نمی‌خواهید برای چند روز استفاده کنید، در جعبه خود قرار داده و در یک فضای خشک نگه دارید.

مراقبت و نگهداری از ابزار برقی و شارژی

2)      دمای زیاد دشمن ابزار برقی و شارژی است

از آنجایی که امروزه برای سهولت کار با ابزار مختلف، اغلب آن‌ها به شکل بیسیم و شارژی طراحی شده‌اند، مهم است که به دمای اتاقی که آن‌ها را نگه می‌دارید توجه کنید. دمای زیاد باعث از بین رفتن باطری ابزار شارژی می‌شود. معمولا دمای معمول خانه برای این ابزار مضر نیست اما قرار دادن این ابزار در اتاق‌های خیلی گرم، یا در معرض تابش مستقیم خورشید، بخصوص در فصول گرم یا مناطقی که هوا بسیار گرم است به مرور زمان آسیب جدی به آن‌ها وارد خواهد کرد.

در کنار گرما، سرمای زیاد هم می‌تواند مضر باشد. اگر ابزار را در جایی قرار می‌دهید که سرد است، بهتر است هنگام شروع کار ابتدا چند دقیقه دستگاه را روشن کنید تا به اندازه معمول گرم شود. روشن کردن دستگاه سرد و مشغول به کار شدن نیز منجر به آسیب دیدن قطعات آن خواهد شد.

3)      ابزار را پیش از انبار کردن تمیز کنید

هنگام برش چوب، سوراخ کردن دیوار یا بتن معمولا گرده‌هایی ایجاد می‌شود که به روی دستگاه نشسته یا ممکن است وارد موتور آن شود. به مرور زمان اگر این گرد و غبار تمیز نشود می‌تواند به روی عملکرد دستگاه تاثیر گذاشته و موجب آسیب دیدن برخی از قطعات آن شود. تمیز کردن ابزار پس از هر بار استفاده موجب طولانی‌تر شدن عمر دستگاه و بهبود عملکرد آن شود. اغلب دستگاه‌های کوچک نظیر دریل یا مینی فرز را می‌توانید با یک دستمال خشک یا مسواک تمیز کنید اما برای دستگاه‌های بزرگ‌تر نظیر اره عمود بر یا اورفرز، دستگاه‌هایی نظیر پولیش پیشنهاد می‌شود.

علاوه بر اینها، مهم است که هر چند بار که از ابزار استفاده کردید، قطعات آن را با روغن چرب کنید تا هم به عملکرد بهتر آن کمک کرده و هم از آسیب‌هایی نظیر زنگ زدگی دور بمانند. در نظر داشته باشید، استفاده غلط از ابزار تمیز کننده نظیر کمپرسور هوا نیز می‌تواند آسیب بزند. باید بدانید چطور از این ابزار استفاده کنید تا به جای دور کردن گرد و غبار موجب وارد شدن آن‌ها به دستگاه نشوید.

روغنکاری ابزار برقی و دریل

جمع بندی

شاید جمع کردن ابزار در جعبه یا تمیزکردنشان پس از هربار استفاده کار دشوار و زمانبری به نظر برسد اما اگر می‌خواهید مدت‌های طولانی از ابزار برقی خود استفاده کنید و مجبور به تعویض و تعمیر آن‌ها نشوید بهتر است همین حالا دست به کار شوید. علاوه بر نکاتی که در این پست درباره مراقبت و نگهداری از ابزار برقی و شارژی ارائه شد توصیه می‌شود پیش از اینکه ابزار جدیدی که تهیه کردید را استفاده کنید حتما دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید به درستی از آن‌ها نگهداری کرده و از آسیب دیدنشان جلوگیری می‌کنید.

Comments (3)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد را تکمیل نمایید*


WeCreativez WhatsApp Support
ساعات پاسخگویی از 9 الی 17
👋 سلام، چه طور میتونم کمکتون کنم؟