6 کاربرد دریل چکشی : چرا از دریل چکشی استفاده کنیم؟

6 کاربرد دریل چکشی

6 کاربرد دریل چکشی : چرا از دریل چکشی استفاده کنیم؟

دریل چکشی یکی از انواع دریل است که علاوه بر اینکه قابلیت دریل کردن و ایجاد سوراخ در سطوح مختلف را دارد با حرکت ضربه‌ای خود قدرت بیشتری در انجام این کار ایجاد می‌کند. همین مساله موجب می‌شود دریل چکشی برای ایجاد سوراخ در سطوح سخت، که دریل‌های معمولی قادر به انجام آن نیستند، مناسب باشد. در این مقاله به 6 کاربرد دریل چکشی اشاره خواهیم کرد.

کاربردهای دریل چکشی: کجا از این دریل استفاده کنیم؟

1.      استفاده از دریل چکشی برای سطوح بتنی

بتن یکی از سخت‌ترین اجسام است که تخریب یا ایجاد سوراخ در آن کار بسیار پرچالشی است. اگرچه خیلی‌ها تصور می‌کنند انجام هر نوع دریل کاری با یک دریل معمولی ممکن است، اما ایجاد سوراخ در بتن با یک دریل معمولی نه تنها نتیجه خوبی نخواهد داشت بلکه می‌تواند به آسیب دیدن مته و داغ شدن بیش از حد موتور منجر شود. بنابراین استفاده از یک دریل معمولی برای چنین کاری توصیه نمی‌شود.  این در حالیست که انجام این کار پرچالش با استفاده از یک دریل چکشی قدرتمند بسیار ساده خواهد بود.

هرچند این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید برای دریل کردن بتن با یک دریل چکشی نیز نیاز به اندازه گیری، دقت و ابزار مناسب خواهید داشت. بنابراین اگر تازه کار هستید حتما درباره دریل کردن بتن بیشتر بخوانید.

کاربرد دریل چکشی به روی بتن

2.      کاربرد دریل چکشی برای سوراخ کردن آجر

یکی دیگر از کارهایی که دریل چکشی برایتان ساده خواهد کرد ایجاد سوراخ در آجر است. با ابزار مناسب، مته درست و تکنیک خاص می‌توانید این کار کسل کننده را در چند دقیقه به انجام برسانید. کاری که باید بکنید این است که مشخص کنید می‌خواهید در آجر سوراخ ایجاد کنید یا ملات اطراف آن. مطمئنا آجر به نسبت ملات اطرافش سخت‌تر است و وزن بیشتری نیز دارد. با دقت به این مساله می‌توانید مته مناسب‌تری را برای کارتان انتخاب کنید.

دقت داشته باشید که بهتر است بعد از چند دقیقه دریل کاری مته را خارج کرده و گرده‌های روی آن را فوت کنید. این کار را با سوراخی که ایجاد کرده‌اید نیز انجام دهید تا مانعی سر راه قرار نگیرد و سپس در صورت نیاز به دریل کاری ادامه دهید.

کاربرد دریل چکشی به روی آجر

3.      دریل چکشی و ایجاد سوراخ در فلز

یک کاربرد دریل چکشی برای ایجاد سوراخ در فلز است اما معمولا توصیه می‌شود برای انجام این کار از حالت چکشی دریل استفاده نشود چرا که موجب لیز خوردن مته از روی سطح فلزی می‌شود. بنابراین بهتر است دریل چکشی خود را به روی حالت عادی قرار دهید و از مته مخصوص استفاده کنید.

بهتر است پیش از شروع کار در ناحیه‌ای که می‌خواهید دریل کنید یک ضربه بزنید تا یک گودی ایجاد شود. با این کار می‌توانید از لغزش مته به روی سطح فلزی تا حد زیادی جلوگیری کنید. هرچند همه چیز بستگی به نوع فلزی که می‌خواهید دریل کنید خواهد داشت. برخی ورق‌های فلزی یا آلومینیومی سختی کمتری دارند و دریل کردن آن‌ها ساده‌تر خواهد بود.

4.      استفاده از دریل چکشی به روی سرامیک

اگر می‌خواهید سرامیک را از جایش جدا کنید، یک دریل SDS نظیر دریل چکشی می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. اما به طور کلی باید بدانید دریل کردن سرامیک کار چندان آسانی نیست چرا که به راحتی آسیب می‌بیند. بنابراین بهتر است از یک دریل دوکاره استفاده کنید که بتوانید حالت چکشی آن را قطع کنید و فقط از حالت دریل کرد آن استفاده کنید چرا که حالت چکشی دریل به راحتی می‌تواند سرامیک را در هم بشکند. از حالت چکشی دریل برای اینکه سرامیک را از جا در بیاورید استفاده کنید.

دریل کردن سرامیک

5.      دریل کردن سنگ

کاربرد دریل چکشی برای سوراخ کردن سنگ یکی از بهترین کاربردها به شمار می‌رود چرا که به طور معمول دریل کردن سنگ کار غیرممکنی به نظر می‌رسد اما دریل چکشی با قابلیت بالایی که دارد این کار را ممکن می‌سازد. حتی با این نوع دریل می‌توانید تخته سنگ را نیز به چند قطعه تقسیم کنید. اما در نظر داشته باشید از دریل چکشی نباید برای دریل کردن سنگ مرمر و گرانیت استفاده کنید. بخصوص اگر روی کانتر آشپزخانه از چنین سنگی استفاده کرده باشید، دریل کردن منجر به ترک خوردن سطح سنگی کانتر خواهد شد.

6.      انجام کارهای تخریب

یکی از کارهایی که حین بازسازی خانه انجام می‌شود تخریب بخشی از دیوار است. اگر این دیوار بتنی و بسیار سخت باشد نیاز به چکش تخریب خواهید داشت اما اگر فقط بخش کوچکی از دیوار باید و به سختی بتن نباشد می‌توانید از دریل چکشی کمک بگیرید. باید دقت داشته باشید که برای چنین کاری از مته مخصوص استفاده کنید تا حین کار مته نشکند. برای انجام کارهای تخریب باید با توجه به حجم کار و سخت بودن سطحی که می‌خواهید تخریب کنید بین دریل چکشی و چکش تخریب یکی را انتخاب کنید.

اگر پیش تر با ابزار برقی بزرگ نظیر چکش تخریب کار نکرده‌اید به شما توصیه نمی‌شود برای انجام این کار به یکباره سراغ چنین وسیله سنگینی بروید.

دریل چکشی برای تخریب دیوار

چرا دریل چکشی بسیار پرکاربرد است؟

شاید به این فکر کنید که چرا ممکن است در جعبه ابزار خانگی خود به دریل چکشی نیاز داشته باشید؟ مهم‌ترین کاربرد دریل چکشی قابلیت دوکاره بودن آن است. یک دریل دوکاره می‌تواند عین دریل کردن ضربه نیز ایجاد کند. این مساله می‌تواند یک دریل را برای انجام کارهای مختلف کاربردی کند. بنابراین اگر از جمله افرادی هستید که به تعمیرات و ساخت و ساز هم علاقه‌مند هستید داشتن یک دریل چکشی می‌تواند کار شما تا حد زیادی آسان کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد را تکمیل نمایید*


WeCreativez WhatsApp Support
ساعات پاسخگویی از 9 الی 17
👋 سلام، چه طور میتونم کمکتون کنم؟