10 نکته کاربردی درباره دریل کاری

10 نکته کاربردی درباره دریل کاری

10 نکته کاربردی درباره دریل کاری

دریل یکی از ابزاریست که تقریبا در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت وجود دریل در هر خانه‌ای الزامیست و یکی از کار راه اندازترین ابزار برای نصب میل پرده، ایجاد سوراخ روی دیوار برای آویختن عکس و تابلو، یا حتی ساخت میز و صندلی‌های ساده و خانگی به شمار می‌رود. در عین حال که کار با دریل تقریبا برای هر فردی بدون نیاز به دانش خاصی امکان پذیر است، اما دانستن این نکات درباره دریل کاری می‌تواند به راحت‌تر کار کردن با این ابزار کاربردی کمک کند.  

راهکارهایی برای ساده‌تر شدن پروژه‌های دریل کاری

1.      قطعه‌ای را که دریل می‌کنید با یک گیره یا بست محکم کنید.

گاهی دریل کردن قطعات چوب یا هر جسم دیگری که به جایی متصل نیست با مشکلاتی نظیر لیز خوردن یا حرکت کردن جسم حین دریل کاری همراه است. در چنین مواقعی، محکم کردن قطعه با گیره یا بست به راحت‌تر شدن کار کمک می‌کند. در چنین مواقعی نیاز نیست با دست دیگرتان جسم را بگیرید و فقط با یک دست دریل را در دست داشته باشید. آزاد بودن هر دو دست کنترل کار را برایتان ساده‌تر می‌کند.

10 نکته کاربردی درباره دریل کاری

2.      مته مناسبی را برای کارتان انتخاب کنید.

دریل کردن هر جسمی با یک مته امکان پذیر نیست. بسیار مهم است که بدانید برای دریل کردن سطح یا جسمی که در نظر دارید کدام مته مناسب است. هر دریلی با چند مته همراه است. راهنمای دریل را مطالعه کنید تا بدانید هر مته برای چه کاری مناسب است. اگر هنوز دریل مورد نظر خود را تهیه نکرده‌اید، پیش از اینکه یک دریل خانگی ساده بخرید، به کاربردی که از آن انتظار دارید دقت کنید. بنابراین لازم است با انواع دریل و کاربردهایشان بیشتر آشنا شوید.

3.      به تیز بودن مته‌ها توجه کنید.

نوک تیز مته نه تنها به سهولت کار دریل کاری کمک می‌کند بلکه ایمنی بیشتری را برای کاربر بهمراه دارد. بنابراین مهم است که هرچند بار که از مته استفاده کردید آن را تیز کنید.

4.      مرکز جایی که می‌خواهید دریل کنید را با یک علامت مشخص کنید.

مشخص کردن نقطه مرکزی برای دریل کردن بسیار مهم است. در برخی مواقع این کار را علاوه بر علامت زدن با ایجاد یک سوراخ کوچک با میخ انجام می‌دهند.

10 نکته کاربردی درباره دریل کاری

5.      دریل کاری را با سرعت آهسته آغاز کنید.

مته را در نقطه مرکزی که مشخص کردید قرار دهید و دریل کردن را با سرعت آهسته آغاز کنید تا اطمینان حاصل کنید مته از جایی که قرار گرفته منحرف نمی‌شود. شروع کار با سرعت بالا گاهی موجب می‌شود مته به درستی در جای خود قرار نگیرد و در جای خود حرکت کند که این مساله ممکن است به کار شما آسیب برساند.

6.      سرعت کار را به مرور زیاد کنید.

در حالیکه با سرعت کم کارتان را آغاز کردید و حفره کوچکی در سطح ایجاد کردید کم کم سرعت را بالاتر ببرید تا مته کاملا داخل سطح شود. سرعت بالاتر برای ایجاد سوراخ در چوب و سرعت متوسط برای سنگ تراشی مناسب است.

7.      دریل را روی سطح فشار ندهید.

هنگام دریل کاری نیاز به ایجاد فشار به دریل نیست. علاوه بر اینها، اگر حین دریل کردن فشار زیادی به دستگاه وارد کنید به مرور زمان منجر به کُند شدن مته می‌شود و گاهی نیز ممکن است مته بشکند. بنابراین بگذارید دستگاه با فشار خودش کار کند و شما هیچ فشار جانبی به آن وارد نکنید.

10 نکته کاربردی درباره دریل کاری

8.      گرد و غبار روی مته را تمیز کنید.

علاوه بر اینکه لازم است نکاتی را درباره مراقبت و نگهداری از ابزار برقی و شارژی خود بدانید لازم است نسبت به تمیز کردن قطعات آن نیز کوشا باشید. بخصوص وقتی اجسامی نظیر چوب را دریل می‌کنید، پوسته‌ها و گردهای چوب دریل شده به روی مته قرار می‌گیرد و همزمان که با وجود این پوسته‌ها به دریل کردن ادامه می‌دهید موجب داغ شدن مته می‌شود. بنابراین، بهتر است هنگام انجام دریل کاری‌های طولانی هر چند دقیقه یکبار مته را از سوراخ خارج کرده و آن را فوت کنید تا گردهای موجود روی آن پخش شود. هرچه مته داغ‌تر شود سریع‌تر کُند می‌شود و نیاز دارد زودتر نسبت به تیزکردن آن اقدام کنید.

9.      از تکنیک «توقف و خنک کردن مته» استفاده کنید.

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، خنک بودن مته بسیار اهمیت دارد. بهتر است یک ظرف آب خنک داشته باشید و هر چند دقیقه که کار کردید از دریل کاری دست بکشید و چند ثانیه مته را با چند قطره آب خنک کنید. این کار کمک می‌کند مته دیرتر کُند شود و عمر دستگاه بالاتر برود.

10 نکته کاربردی درباره دریل کاری

10.  برای اینکه سوراخ تمیزتری ایجاد کنید از یکسو دریل نکنید.

اگر می‌خواهید یک تخته یا چوب را کامل دریل کنید وقتی به انتهای کار- سمت دیگر تخته که می‌خواهید سوراخ ایجاد شود- رسیدید کارتان را متوقف کنید. سعی کنید اگر سوراخ را از یک سمت ایجاد کنید زمانیکه مته از سمت دیگر خارج می‌شود، انتهای کار کمی نامرتب به نظر می‌رسد. برای اینکه از چنین مساله‌ای جلوگیری کنید وقتی به انتهای کار رسیدید مته را خارج کنید و سوراخ را از سمت دیگر ایجاد کنید تا مرتب و تمیزتر شود.

جمع بندی

اگر چه کار با دریل‌های خانگی معمولا ساده و اولیه است و به نسبت کار با انواع اره که کار با آن‌ها گاها با خطراتی همراه است، کار نسبتا بی‌خطری محسوب می‌شود. اما دانستن همین چند نکته ساده می‌تواند به شما کمک کند نتیجه بهتر و دقیق‌تری از دریل کاری خود بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد را تکمیل نمایید*


WeCreativez WhatsApp Support
ساعات پاسخگویی از 9 الی 17
👋 سلام، چه طور میتونم کمکتون کنم؟